جلسه کارگروه سامان دهی اشتغال و سکونت اتباع خارجی 97/02/24

جلسه کارگروه سامان دهی اشتغال و سکونت اتباع خارجی 97/02/24

جلسه کارگروه سامان دهی اشتغال و سکونت اتباع خارجی 97/02/24

جلسه کارگروه سامان دهی اشتغال و سکونت اتباع خارجی  97/02/24 

 

جلسه کارگروه ساماندهی.اشتغال وسکونت اتباع خارجی با حضور فرماندار یزد، امام جمعه حجت الاسلام دهقان نیری، مهندس میرنژاد  شهردار ، رئیس شورای اسلامی شهر شاهدیه و سایر اعضای کارگروه درشهرداری شاهدیه برگزار شد.

دراین جلسه ابتدا آقای دکتر جعفری معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار یزد به ارتباط تنگاتنگ بحث اشتغال و سکونت در میان اتباع خارجی پرداخت و گفت که این دو عامل دست در دست هم داده و شرایط مساعد را برای حضور آنها فراهم کرده است. وی ادامه داد در زمینه اشتغال برخورد با اشتغال اتباعی که به صورت غیر مجاز هستند، در قانون کار وجود دارد و مسیر مشخص است و به وسیله اکیپ های گشت و بازرسی مشترکی که برای این منظور در نظر گرفته شده است، متخلفان شناسایی شده و مطابق قانون با آنها برخورد می شود . وی گفت : در شاهدیه نیز زمینه سکونت فراهم شده که به تَبع آن بستر اشتغال نیز ایجاد شده است. فرهنگ سازی از طریق توجیه اهالی با محوریت شورای شهر شاهدیه، امام جمعه و سایر ارگانها راه حلی بود که جعفری برای حل این مشکل ارائه داد.

حجت الاسلام دهقان نیری امام جمعه شهر شاهدیه به حساسیت و مشکل بودن حل  این موضوع اشاره کرد و گفت : زمانی که صحبت از اتباع است، ذهن ها بیشتر معطوف افغانی ها می شود در حالی که مشکلاتی که از جانب اتباع عراق یا پاکستان هست کمتر از آنها نیست. وی تاکید کرد این مسئله ابعاد مختلف دارد از یک طرف بُعد انسانی و اسلامی این قضیه است و طرف دیگر مشکلاتی  که از جانب آنها در زمینه های اقتصادی و فرهنگی بوجود آمده است، علاوه بر آن حساسیت جامعه بین الملل و دشمنان ما برای نشان دادن برخورد نامناسب با اتباع خارجی در ایران را هم باید در نظر گرفت. وی گفت : تربیت دینی و اخلاقی در کنار تحصیل علمی و فنی باید برای آنها در نظر گرفته شود.

در ادامه مهندس میرنژاد شهردار شاهدیه به مُعضل وجود اتباع خارجی در شاهدیه پرداخت و  پیگیر اقدامات فرمانداری در جهت ساخت مدرسه و اردوگاه درجهت اسکان آنها شد

علی میرجلیلی رئیس شورای شهر شاهدیه با ارائه یک گزارش آماری از سکونت اتباع خارجی در شهر  به لزوم شناسایی از باب مجاز یا غیر مجاز بودن سکونت آنها در شهر اشاره کرد. علاوه بر آن ضرورت وجود کلانتری و سایر اقدامات در جهت تامین امنیت بیشتر شهروندان از جمله درخواست های وی بود

پرویزی معاون امور اتباع خارجی ضمن اشاره به ناکارآمدی برخی از قوانین موجود به عطش مردم برای استفاده از اتباع خارجی در زمینه اشتغال و اجاره مسکن اشاره کرد و لزوم فرهنگ سازی بوسیله معتمدان محله، هیئت امنای و امامان جماعت، شورای شهر و غیره را مهترین راهکار برای حل این مشکل دانست

مهندس میرنژاد شهردار شاهدیه  در ادامه صحبت پرویزی به این مطلب اشاره کرد که ما در سیاست های اشتغالی به سمت استفاده از کارگر صفر به جای نیروی متخصص رفتیم نماینده جهاد کشاورزی استان نیز در زمینه اشتغال اتباع خارجی در شهر شاهدیه پرداخت وگفت : از آنجا که تعداد واحدهای دامداری دارای مجوز دارزیاد نیستند، عمده فعالیت آنها در زمینه نساجی است که باید پیگیری شودوی. همچنین به اختصاص زمینی ویژه دامداری در جهت خروج دامداری های شهر شاهدیه به خارج شهر خبر داد که در حال پیگیری است .

سالاری فرماندار یزد گفت در کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی دو موضوع بابت یزد مطرح شد که اول مسئله آب و دوم سامان دهی اتباع خارجی بود. در شهر شاهدیه اتباع خارجی یک بُعد است و سایر هموطنانی که در شهرهای مختلف به اینجا آمده اند بُعد دیگری است. این هموطنان ایرانی هریک آداب و رسوم خاص خود را دارند که چه بسا فرهنگ یزد را تحت الشعاع خود قرار می دهند و ما باید نه تنها فرهنگ استانی خودمان را حفظ کنیم بلکه بر فرهنگهای آنها نیز اثر گذار باشیم.وی در ادامه گفت بحث ما این نیست که بگوییم اتباع خارجی کلا حذف شوند چرا که به نیروی کار آنها در برخی مشاغل که فرهنگ اجازه نمی دهد نیروی داخلی آن را انجام دهد،احتیاج داریم اما در سایر موارد باید کنترل و نظارت وجود داشته باشد. وی برای حل این مشکل همیاری و کمک سایر دستگاهای مربوط را لازم دانست و گفت در شهر شاهدیه با توجه به وسعت و جمعیت مسئله اتباع قابل کنترل است. وی  تهیه بانک اطلاعاتی برای شناسایی آنها در شاهدیه و توجیه مالکین منازل و واحدهای تولیدی را از اقداماتی دانست که شهرداری و شورای شهر شاهدیه برای تسریع در روند این مشکل می توانند انجام دهند.

سالاری درباره مدرسه مخصوص اتباع خارجی گفت : که آمارها نشان می دهد تفکیک صد در صدی به دلیل عدم انتقال آداب و فرهنگ به آنها آسیب های زیادی در پی داشته است. وی در ادامه افزود : در جوار شهر شاهدیه زمینی به مساحت 3500 متر ، که در واقع یک مجتمع آموزشی است و مقاطع تحصیلی مختلف را دارد برای اتباع خارجی در نظر گرفته شده و در حال انجام مراحل اداری است. درباب سکونت در بافت قدیمی شاهدیه هم  باید طوری مدیریت شود که آنها خودشان از آنجا بیرون بروند ، که این باره وی اظهار امیدواری کرد تا تسهیلات میراث فرهنگی برای احداث خانه های بومگردی بتواند با جذب گردشگران خارجی و داخلی و همچنین بازگشت سکنه به بافت قدیم، حضور اتباع خارجی را در آنجا کم رنگ کند.